Terhességi hipertónia
Külső aranyér A trombózis meglétének diagnózis felállítása nem a Trombózis- és Hematológiai Központ profilja, szakmailag azonnali akut ellátást igényel, amire mi - fekvőbeteg osztály intenzív terhességi hipertónia hiányában - nem vagyunk felkészülve.
Akut ellátás igénye esetén, kérjük, hívjon mentőt, és keresse fel a területileg illetékes kórházat!

Ne vegye félvállról a terhességi magas vérnyomást tromboziskozpont. A hipertóniában szenvedő betegek életkilátásai rosszabbak, hiszen olyan szövődményekkel járhat, mint például a stroke, vagy a szívinfarktus. Az esetek többségében gyógyszeres kezeléssel az állapot kordában tartható, de mi a helyzet a várandósokkal?

A terhességi magas vérnyomásról, illetve annak kezelési lehetőségeiről Dr. Kapocsi Judit tanárnő, a Trombózisközpont magas vérnyomás specialistája beszélt. Ne vegye félvállról a terhességi magas vérnyomást A magas vérnyomás korunk népbetegségének számít. A nők életének hipertónia szempontjából a terhesség kritikus időszaknak számít.
A terhességi toxémia
Éppen ezért tilos félvállról venni, hiszen mind az anyában, mind a magzatban súlyos károkat okozhat. Azonban aszerint, hogy a terhesség előtt, vagy alatt alakult ki a hipertónia, több fajtájáról is beszélhetünk. Idült hipertónia: ekkor a hipertónia már a terhesség előtt is terhességi hipertónia volt, vagy a terhességi hipertónia vérnyomás a terhesség első 20 hete alatt kerül felismerésre úgy, hogy azelőtt a terhes asszonynak nem volt ilyen ismert betegsége.

A másik csoport a terhesség előidézte, vagy terhességi hipertónia, amelynek az alábbi két formáját ismerjük: Preeclampsia-eclampsia: súlyos, az anya és a magzat életét egyaránt veszélyeztető állapot. Akkor diagnosztizálható, ha a Egyéb laboratóriumi eltérések is lehetnek, vesefunkció romlás, májfunkciós eltérések, terhességi hipertónia thrombocyta szám csökkenés.
A terhességi magasvérnyomás egy nem ritkán előforduló kórkép, mely mind az anyára, mind a magzatra veszélyes lehet. Fontos, hogy minél hamarabb nyakon csípjük a betegséget, ehhez a kismamák vérnyomásának rendszeres monitorozására van szükség, hiszen figyelemfelkeltő tünetek már csak a súlyosabb eseteknél jelentkeznek.
Gyakran előfordul lábdagadás is. A korábban már ismert, idült hipertónia és a dohányzás a preeclampsia előfordulásának jelentős kockázati tényezője.

Fontos, hogy a terhességi hipertónia kezelése csökkenti a hipertónia súlyosbodását, és a hipertónia által okozott koponyaűri vérzés, valamint az anyai halálozás kockázatát.
Természetesen terhesség során nem minden vérnyomáscsökkentő gyógyszer szedhető, azonban vannak olyan készítmények, melyek biztonsággal alkalmazhatóak.
Ez utóbbi — valóban súlyos esetben — az anya és a magzat életét is egyaránt veszélyeztetheti, így igen fontos, hogy időben észrevegyék a problémát.
Annak eldöntése, hogy a terhesség melyik időszakában melyik gyógyszer adható orvosi feladat. Mindenképpen orvosi konzultáció javasolt!

Kapocsi Judit tanárnő, a Trombózisközpont magas vérnyomás specialistája. Trombózis- és Hematológiai Központ.
